Kokia mėsa yra naudingiausia? - STEAK SUPPLY
Kokia mėsa yra naudingiausia

Kokia mėsa yra naudingiausia?

Mėsa – svarbus maisto produktas, teikiantis organizmui būtinas maistines medžiagas, įskaitant baltymus, geležį, cinką ir B grupės vitaminus.

Bet ar žinote, kokia mėsos rūšis yra naudingiausia jūsų sveikatai?

Šiame straipsnyje apžvelgsime populiariausias mėsos rūšis ir jų teikiamą naudą organizmui bei patarsime ką rinktis savo dietai.

Populiariausių mėsos rūšių sveikatos naudos apžvalga

Vištiena

Vištiena laikoma viena iš sveikiausių mėsos rūšių dėl savo aukštos baltymų kokybės ir mažo kiekio riebalų. Ji yra puikus pasirinkimas tiems, kas stengiasi išlaikyti liesas kūno linijas arba laikosi širdies sveikatai palankios dietos.

Ši mėsa taip pat yra geras B grupės vitaminų, įskaitant niaciną ir piridoksiną, šaltinis, kurie yra būtini energijos gamybai ir nervų sistemos sveikatos palaikymui. Selenas, kurio taip pat gausu vištienoje, yra svarbus antioksidantas, padedantis kovoti su ląstelių pažeidimu ir stiprinantis imuninę sistemą.

Omega-3 riebalų rūgštys, nors randamos mažesniais kiekiais nei žuvyje, taip pat yra svarbios širdies sveikatos palaikymui ir uždegiminių procesų organizme mažinimui. Fosforas, kuris būtinas stipriems kaulams ir dantims, yra dar viena svarbi maistinė medžiaga, gausiai randama vištienoje.

Renkantis šią mėsą, labai svarbu atkreipti dėmesį į jos paruošimo būdą. Orkaitėje ruošta, troškinta ar ant griliaus kepta vištiena yra kur kas sveikesnė alternatyva už, tarkime, gruzdintus vištienos patiekalus.

Jautiena

Jautiena yra vertinama dėl savo aukštos kokybės baltymų, kurie yra būtini raumenų augimui ir palaikymui bei gausaus geležies ir cinko kiekio, svarbių kraujodarai ir imuninei sistemai palaikyti komponentų. Geležis iš jautienos taip pat yra labai lengvai įsisavinama, todėl šios mėsos produktai yra puikus pasirinkimas žmonėms, kovojantiems su tokiomis ligomis kaip anemija ar tiesiog siekiantiems gauti pakankamą kiekį geležies su maistu.

Jautienoje taip pat gausu B grupės vitaminų, įskaitant B12, kuris yra labai svarbus sveikai nervų sistemai ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. B12 vitamino trūkumas gali sukelti chronišką nuovargį ir jau minėtą, anemiją.

Siekiant maksimalios sveikatos naudos, svarbu rinktis aukštos kokybės, liesą ir tinkamai paruoštą jautieną.

Kiauliena

Kiauliena yra vertinama dėl gausaus kiekio baltymų, būtinų raumenų sveikatai ir jų masės palaikymui bei kaip tiamino (B1 vitamino) šaltinis, labai svarbaus komponento normaliai širdies ir nervų sistemų funkcijai bei metabolizmui. Tiaminas atlieka reikšmingą vaidmenį ir angliavandenių apykaitoje, padedant paversti juos energija. Šioje mėsoje taip pat yra kitų B grupės vitaminų, įskaitant riboflaviną (B2), niaciną (B3) ir B6 vitaminą, kurie taip pat prisideda prie įvairių organizme vykstančių metabolinių procesų.

Be to, kiauliena taip pat yra geras geležies, cinko ir fosforo šaltinis. Geležis padeda užkirsti kelią anemijai, o cinkas yra būtinas imuninės sistemos sveikatai ir skatinti greitesnį žaizdų gijimą. Fosforas – svarbus kaulų ir dantų sveikatai.

Panašiai kaip ir su jautiena, siekiant gauti maksimalią naudą iš kiaulienos, būtina rinktis geros kokybės, liesus ir tinkamai paruoštus šios mėsos produktus.

Aviena

Aviena, tradiciškai vertinama už savo sodrų skonį ir mitybinę vertę, yra puikus baltymų, geležies, cinko ir B grupės vitaminų, įskaitant B12, šaltinis. Šie maistiniai komponentai yra gyvybiškai svarbūs kraujodarai, imuninės sistemos palaikymui ir energijos gamybai. Geležis avienoje, panašiai kaip ir jautienoje, yra lengvai įsisavinamos formos, todėl gali būti svarbi raciono dalis tiems, kam būtina gauti pakankamą kiekį geležies su maistu.

Ši mėsa taip pat yra vertingas seleno ir cinko šaltinis. Selenas padeda stiprinti imuninę sistemą ir veikia kaip antioksidantas, apsaugodamas organizmo ląsteles nuo oksidacinio streso. Cinkas yra būtinas sveikai odai, plaukų ir akių sveikatai, o taip pat šis komponentas prisideda ir prie normalios baltymų ir riebalų apykaitos procesų organizme.

Aviena taip pat pasižymi gan įdomiu riebiųjų rūgščių profiliu. Čia galima rasti didelį kiekį konjugatuotų linoleno rūgščių (CLA), kurios, pasak kai kurių tyrimų, padeda reguliuoti kūno riebalų kiekį ir skatina raumenų augimą.

Nors aviena yra riebesnė nei kai kurios kitos mėsos rūšys, ją galima sėkmingai įtraukti į dietą renkantis aukštos kokybės, liesus ir tinkamai paruoštus produktus.

Kokią mėsą rinktis? Keletas patarimų

Renkantis naudingiausią mėsą savo mitybai, svarbu atsižvelgti į kelis pagrindinius aspektus:

  • Baltymų kokybė ir kiekis – baltymai yra gyvybiškai svarbus komponentas mūsų raumenims ir jų augimui, taip pat naujų ląstelių gamybai. Rinkitės mėsą, kuri pasižymi aukšta baltymų kokybe, pavyzdžiui, liesą jautieną ar vištieną.
  • Riebalų kiekis ir rūšis – nors tam tikri riebalai yra naudingi mūsų sveikatai, reikėtų vengti mėsos produktų turinčių didelį kiekį sočiųjų ir transriebalų.
  • Atsižvelkite į maistinių medžiagų įvairovę – skirtingos mėsos rūšys gali būti svarbių maistinių medžiagų, tokių kaip geležis, cinkas, B grupės vitaminai ir omega-3 riebalų rūgštys šaltiniai. Įtraukdami į savo mitybą įvairios mėsos, užtikrinsite, jog gaunate visas svarbiausias maistines medžiagas.
  • Svarbu ir tai, kaip mėsa paruošta – sveikiausi mėsos ruošimo būdai yra virimas, kepimas orkaitėje, griliuje ir troškinimas. Taip ruošiama mėsa išsaugo daugiausiai maistinių medžiagų.

Atminkite, sveikos mitybos raktas – tai subalansuota ir įvairi mityba. Mėsa turėtų būti vienas iš, bet ne vienintelis baltymų ir kitų maistinių medžiagų šaltinis jūsų racione.

Skirtingų mėsos rūšių maistinių medžiagų palyginimas

Mėsos rūšis Baltymai (g per 100g) Riebalai (g per 100g) Sočiųjų riebalų (g per 100g) Cholesterolis (mg per 100g) Geležis (mg per 100g) Cinkas (mg per 100g) Pagrindiniai B grupės vitaminai
Vištiena 31 3.6 1.0 85 0.7 2.4 B3, B6, B12
Jautiena 26 15 6.0 90 2.6 5.3 B12, B6, B3
Kiauliena 27 9 3.2 80 0.9 2.9 B1, B6, B12
Aviena 25 20 9.0 85 1.8 4.2 B12, B3, B6

Pabaigai

Rinkdamiesi mėsą savo dietai, atsiminkite, kad svarbiausia yra įvairovė, kokybė ir paruošimas.

Įtraukiant įvairias mėsos rūšis į racioną ir derinant jas su kitais sveikatai naudingais maisto produktais, pavyks pasiekti tinkamą mitybos balansą.